Одна знайома, з якою разом ходили у походи (я багато років очолював Клуб туристів Маріуполя), викупила мене за продукти. Віддала рештки хліба, якусь банку консервів
Вцілілі сусіди вдома якось виживали, дощову воду збирали, на багаттях кип'ятили у дворах. Дерева спалили по всій окрузі, топити ж нема чим…
У нас поряд з будинком радянський танк стоїть на постаменті — на згадку про солдатів Великої Вітчизняної — там ховали загиблих за нинішніх обстрілів і бомбардувань. Двох ми навіть не знали, їх просто вбило біля нашого будинку.
Кого не зачепило, розбіглися, світ за очі. Мої сусіди осіли у Рівному, у Шепетівці, у найрізноманітніших містах України. А мені за допомогою єврейської громади, зокрема Аліси Ростовцевої, вдалося евакуюватись до Запоріжжя. То був довгий шлях — через Микільське, Бойове, Володарськ, Бердянськ, Мелітополь.
У мене тільки паспорт лишився та спортивний костюм, в якому в лікарні лежав. Учотирьох сиділи на задньому сидінні в малолітражці — коліна до підборіддя діставали. На блокпостах наша жінка-водій простягала п'ять паспортів, але з огляду на вік особливо не перевіряли. 22 травня приїхали до Запоріжжя, і практично одразу українські друзі забрали мене до Боярки, де я зараз і перебуваю.
У Росії багато знайомих мав, на зв'язок не виходять. Одні родичі російські проявилися, мовляв, шкодуємо, але зробити нічого не можемо... А в Боярці як опинився, телефон мені відновили, у перший же день 77 дзвінків було від наших, маріупольських.
Свого часу я дуже багато подорожував, будував турбази в Архизі та Теберді, обійшов усю російську Північ — спілкувався з хантами, мансі, комі — дуже шанував цих людей і бачив, що творили росіяни. Яке зараз може бути до них ставлення? Дуже хотів би скинути невелику бомбу, хай не фосфорну, на Кремль, на товариша Путіна.
Анатолій (друг Юрія, що надав йому прихисток у Боярці). Можу вставити свої п'ять копійок. Маю 46-річну доньку, у Володимирі живе з онукою — їй 23 роки. Вони перестали зі мною спілкуватися, бояться… Найрідніші люди.