Більшість друзів, які частково симпатизували Росії, з початком війни люто зненавиділи РФ за всі страждання, які вона принесла. Щоправда, були й ті, хто все одно залишився проросійським. У голові це не вкладається — по нас працює авіація, бомбардують житлові квартали, сидимо у підвалі, а люди продовжують захоплюватись “Рускім міром”. У всьому винні ЗСУ, нацисти, нами прикриваються як живим щитом тощо. Хоча я не бачив, щоб у нашому дворі чи сусідньому стояла українська військова техніка. А квартал наш рознесли ущент. Не знаю, хто їх коригував, але прямо за нашим будинком був парк — і там величезна, метрів десять воронка — я такого навіть у фільмах не бачив.
Не треба було нас ні від кого звільняти
Не треба було нас ні від кого звільняти. Жили вільно собі у Маріуполі, говорили російською, ніякі нацисти єврейську громаду не утискали, всі дні Хануки на драмтеатрі стояла величезна Ханукія.
18 березня пройшла чутка, що від станції переливання крові при лікарні на 17-му мікрорайоні відходять евакуаційні автобуси на Бердянськ. 20-го вранці наважилися вранці йти туди – запаси вже закінчувалися. Та й сусіди по підвалу теж почали їхати.
Ледве сіли в автобус, він уже був переповнений. Перший блокпост був на виїзді з Маріуполя — там усіх роздягали, шукали татуювання, при тому що надворі було дуже холодно. Пам'ятаю, я трясся, вітер дме, але штани закатати наказали, коліна показати.
Довезли нас лише до Володарська — це просто за містом, поселили у школі, переобладнаній у пункт тимчасового розміщення біженців. Зв'язку, як і раніше, не було, незрозуміло, де батьки, чи вибралися. Незабаром стало ясно, що обіцяних автобусів на Бердянськ не буде, натомість з'явився транспорт на Ростов – людей вивозили до Росії. Багато хто цим скористався — було вже байдуже, куди їхати, аби опинитися в безпеці. До речі, у Володарську теж завжди було чути, як працюють «Гради» у бік Маріуполя.
Оскільки зв'язку не було, ми вирішили рушити до батьків дружини — вони живуть у ДНР, за 40 км від Донецька. Тільки через три дні вдалося знайти людину, яка нас вивезла за гроші. У Докучаєвську ми провели ніч у центрі для біженців, звідти вдалося додзвонитися, і того ж дня приїхав тесть за нами на машині. 23 березня це було.
Два тижні провели у них, приходили до тями. Особливо не розповідали, звідки приїхали, але я був приємно здивований — люди адекватно сприймають ситуацію, не називають війну спецоперацією, не товкмачать «ми вісім років терпіли, а ви через місяць стогнете». Навпаки, співчувають, мовляв, розуміємо, що наші вісім років не зрівняються з тим, що сталося в Маріуполі за місяць, коли місто стерли з лиця землі. Говориться це, зрозуміло, пошепки — не забувають, де живуть, бояться пікнути.