Сусідка з 2-ї квартири розповідала, у неї родичі у Польщі живуть, у лікарні працюють. Так от у госпіталі привезли дівчаток від 3 до 10 років із розірваними статевими органами — вижили лише три, решта померла від внутрішньої кровотечі. Усі вони були з Ягідного – це село біля Чернігова, там із 3 березня стояли росіяни. Там танки просто між будинками ховалися — просто під стінкою. Грабували, ґвалтували. Там стояли буряти. Їх вирахували за іменами — я бачила потім фото.
Крали електрочайники, капці. Через таку дурничку людей життя позбавляли. У багатьох мешканців нашого будинку батьки живуть у навколишніх селах. Розповідають, що все виносили з дачних будиночків, хоча там і брати особливо нічого. Нашій сусідці Наталці зателефонували, мовляв, залізли до тебе люди, всі продукти з'їли, постільну білизну та труси — і те винесли. Мікрохвильовку прихопили, взуття.
Випадково дізналися про евакуаційні автобуси від синагоги
Єдиним джерелом інформації було радіо — сусід підключив мені через мобільний телефон, дротика встромив. Телефони заряджали у сусідів від сонячних батарей. Але мережі практично не було, тільки живе спілкування – вийшла, з сусідами поговорила, подивилися, з якого боку чорний дим іде. І бігом додому.
Усі мости були підірвані, жодного зв'язку із зовнішнім світом. Ми навіть не знали, що від синагоги відправляли евакуаційні автобуси. А потім сарафанне радіо донесло, що всі вже поїхали, залишився лише чоловік якоїсь співробітниці, котрий іноді чергує у синагозі.
Вже пізніше, коли ЗСУ відбили якусь ділянку, відновили понтонний міст та знову пішли автобуси. Ми про це випадково з подругою дізналися, у неї дитина-школяр, 20 квітня прийшли пішки до синагоги — то втрьох і виїхали. Околицями їхали через річку Снов, через Остер — бачили кинуту техніку, що згоріла, вздовж дороги, обвуглені кінцівки — їх ніхто не прибирає. Село згоріло, ті, що вижили, втекли, так усе й лежить. Згорілі будинки по обидва боки дороги, магазин АТБ, заправки — все згоріло. Зазвичай менше півтори години до Києва добиралися, а тут 4,5 якимись околицями, по полях.
У Києві тиждень чекали, коли відправлять евакуаційний автобус від синагоги на Подолі до Угорщини — там моя донька живе з онуком. Вже у Будапешті звернулася до посольства Ізраїлю, пройшла консульську перевірку та 10 травня «Сохнут» посадив нас на рейс. Перше враження — тут всі свої. В аеропорту ім. Бен-Гуріона зустріли солдати, на бейджиках написано: Сергій, Антон, Роман, Дмитро.