Денис. Раніше для нас Крим та Донбас були далеко, а коли це торкнулося тебе особисто…
Ольга. Я переїхала до Києва, коли в місті осіло багато донеччан. Їх цуралися — це було помітно та неприємно.
Денис. Київ тоді вважав, що Донецьк сам винен, боюся, зараз те саме скажуть про Херсон. Коротка спідниця у вас була, тож і зґвалтували. Або тому, що російською говоримо. Хоча весь Київ розмовляє російською.
Ольга. Ти дивишся в Херсоні українські новини та розумієш, що вони взагалі не відображають реалій. Навіть зараз (у вересні 2022 року) пишуть, мовляв, розбомблений Антонівський міст. А він не розбомблений. Так, пошкоджений, але легкові машини проїжджають.
У Херсоні та Каховці в день початку війни не залишилося жодної машини поліції. Як і ЗСУ. А наші розповідають, як вони доблесно захищалися. У ці моменти стає страшно та боляче від нерозуміння, чому так сталося.
Відомі 2-3 тижні Арестовича звідки взялися? Він же у квітні сказав — 2-3 тижні, і Херсон вільний. Ми виїжджали до Одеси на 2-3 тижні, у травні думали повернутися. Потім у липні, у серпні, а тепер уже ніхто не вірить.
Дуже сумно стає, коли згадуєш, що було з Донбасом. І Київ так само скаже, мовляв, самі винні, «Всі, хто хотів, поїхав!». А хто залишився — підтримують окупантів. А вони не підтримують, ми не підтримуємо!
Ми так довго виривалися із СРСР, щоб повернутися до Радянського Союзу?
Денис. Якщо немає своєї машини, потрібно купити квиток на перевізника — 300 доларів з особи і майже без багажу. На сім'ю — 1200 доларів, не кожен їх має. Продати ти нічого не можеш. А потім тобі знову потрібні гроші і чималі, щоб облаштуватись на новому місці. Хто мав зайвих п'ять тисяч доларів — той поїхав.
Ольга. Все, що в тебе було, залишилося там. І в нас поки що немає можливості навіть подивитися, що там відбувається, там зараз росіяни з автоматами та на танках. Та й навіщо? Щоб діти навчалися у російській школі, яку викинула болонська система?
Денис. Зрозуміло, що люди й у Донецьку живуть, але там нема майбутнього. А російський паспорт узагалі став чорною міткою, а вони змушують брати паспорти РФ. Ми так довго виривалися з СРСР, потім чекали на безвіз, а тепер повернутися до Радянського Союзу? У зону.
Є, зрозуміло, знайомі, які свідомо залишилися в Херсоні. Вони не хочуть розпочинати все спочатку. Майно, бізнес — важко кинути, до чого ти так довго йшов.
Ольга. Вони ніколи не були за Росію та ніколи її не підтримували. Але, як написала моя вчителька, коли наші почали бити по мосту: «Зараз усі живуть надією, що деокупація не буде для нас усіх убивчою».
Ми тут у Німеччині три тижні провели в таборі біженців, і дехто цього не витримав — я знаю сім'ю, яка повернулася до Маріуполя! Кожна людина переживає це по-своєму.