Раніше було єврейське питання. А зараз у Путіна українське
До Запоріжжя іноді доводилося їхати мало чи не мінними полями. Коли ми, нарешті, виїхали на перший наш блок-пост, і я побачила українські нашивки на шевронах солдатів, сказала чоловікові: «Наші!». І ми плакали вдвох, як діти. Вони нам махали у відповідь, заспокоювали, мовляв, усе буде гаразд, ви в Україні. Я сказала тоді чоловікові, що такого відчуття повного щастя не мала навіть у день нашого весілля.
Донька із зятем їхали іншим шляхом, вибралися з третьої спроби, їх обстрілювали, довелося ховатися під колесами… Зустрілися ми вже у Запоріжжі, нас поселили до «Інтуриста», за кілька днів перевезли до Драгобрату, і звідти до Ізраїлю.
Житло наше зруйноване та пограбоване, нічого не залишилося. До цього там жили чеченці, зараз якийсь військовий, в іншій квартирі мешкають четверо, у дворі стоїть танк. Мій зять залишився в Україні — коли він прийшов, на нього наставили автомат і сказали, мовляв, не доведеш, що ти раніше тут жив — розстріляємо. Але обійшлося.
Коли рав Мендл запропонував виїжджати через Крим, я одразу сказала – ми фільтрацію не пройдемо. У нас пости проукраїнські у ФБ — могли до підвалу потрапити, а то й просто розстріляли б. Одна жінка із нашої громади розповідала, як проходила фільтрацію – це страшне.
Знаєте, що найжахливіше? Коли розумієш, що можеш померти щохвилини, і готовий до цього. Я прокидалася вранці, бачила чоловіка поряд і дякувала за ще один день, адже кожен міг стати останнім.
По-різному люди все це сприймають. Напарниця, з якою я багато років дружила, давно живе у Білорусі. Востаннє ми телефонували одна одній незадовго до війни, вона почала розповідати, що Харків — то російське місто. Жодного разу не поцікавилася за цей час, що зі мною, з моєю сім'єю, чи ми вижили. А дружили десятки років…
Дуже прикро за людей. Невже незрозуміло, що доки не було російських військ, ніхто не стріляв. А вони звільнили від усього – від життя, від роботи, від дому. Хто заважав нам говорити російською? Так, почали викладати в школі по-українськи, то ж в Україні живемо. Раніше було єврейське питання. А зараз у Путіна українське — він хоче знищити Україну.
А зараз ми тут. Вражає, наскільки добрі люди в Ізраїлі — як почали нести, і посуд, і холодильник, і пральну машинку, і грішми допомагали, просто до сліз.
Повертатися нам нема куди. Чоловік пішов на пластиковий завод, а я в метапелет, у мене двоє підопічних. З Маріуполем говорю часто — переконую колишніх колег їхати з мертвого міста, не ходити по трупах. Людям кажуть, ви тепер волонтери. Працюють за пайку, розгрібають завали, закопують трупи.
Один маленький хлопчик написав нещодавно у ФБ: місто зруйноване, але море залишилося. І це все, що залишилося від Маріуполя – море. Ми були нещодавно на морі в Ашкелоні — лежимо на пляжі, і я згадую, як пахло наше море. Оце море нічим не пахне, а я заплющую очі і згадую запах нашого моря.