Спокійно ми видихнули тільки в очікуванні рейсу з Тбілісі до Тель-Авіва. Там уже можна було спокійно розмовляти, бо у Донецьку, де ми провели 5-6 днів, скрізь висіли плакати: «У разі виявлення підозрілих осіб, розмов тощо дзвоніть на гарячу лінію МДБ». У хостелі, де нас поселили, жили якісь офіцери ДНР, і ми з мамою виходили на набережну та сідали на лавочку, щоби поговорити. Або пошепки при включеному телевізорі.
З Мінеральних Вод прилетіли до Алатау (Казахстан), потім був рейс до Тбілісі і вже звідти — до Тель-Авіва. В Ізраїлі приземлилися ввечері 15 квітня, напередодні Песаха — це був справжній Вихід.
Мама досі розхльобує наслідки контузії, уламок міни потрапив їй у голову, велика гематома, кілька днів йшла кров із вух. Досі бувають напади. Морально теж тяжко. Хтось лишився в Україні, захищає її, волонтерить, а ти далеко й нічого не можеш зробити. Тому що сам потребуєш допомоги. Ми реально виїхали з двома рюкзаками та двома господарськими сумками. У чому були, так би мовити.
На російській польовій кухні видавали пійло — свиней так не годують
Квартира, яку я орендувала в центрі, розбита, і наша з мамою батьківська квартира повністю згоріла. У нас нічого не залишилося в Маріуполі, і від Маріуполя нічого не залишилося. 95% міста знищено до бісової матері. І це не ЗСУ, і не «Азов», а російська армія.
Дехто тріумфував: ось бачиш, твоя доблесна українська армія тебе покинула. А були й ті, хто скинув полуду з очей. Але зараз заради шматка хліба та води вони підтримуватимуть усе, що завгодно. Поруч із Проспектом Миру, 105, стояла польова кухня. Там видавали пійло — свиней так не годують. А хліб валявся просто на підлозі в гаражі, експропрійованому ДНР. Буханці, накриті брудним брезентом. Коли просив буханець, тобі відрізали скибку і кидали — скажи спасибі і за це. Але люди стояли за цією подачкою і чекали — це найстрашніше.
Вони роблять нам ласку — «врятували» та «звільнили». Пожили за націків, тепер тяжко, а потім вам заново проведуть світло, газ, воду. А коли почали проводити (знайомі виходять на зв'язок іноді) почало все горіти та затоплюватись. Замикання відбувається у будинку, і він знову горить. Трупи, щойно прикопані, почали спливати — як по Гангу пливуть.
І люди ковтають, бо немає сил боротися. Вони відчувають, що їх покинули, і будуть у такій ситуації, хоч би як це крамольно звучало, підтримуватимути агресора. Вони бояться деокупації і не хочуть пережити все це заново. Але в Маріуполі немає жодного двору, де хоча б один труп не закопаний.
В Ізраїлі за спиною чую: «бендерівка», «фашистка», «хохлушка»
З друзями з Росії я не спілкуюся з 2014 року, оскільки розумію, що війна почалася саме тоді, з анексії Криму та окупації частини Донбасу. А стільки образ від російських євреїв як тут, у готелі Dan Panorama у Тель-Авіві, я ніколи не чула в Україні.
Після нашого рейсу був літак із Росії. Я маю стрічки жовто-блакитні на рюкзаку, одяг українських брендів, періодично розмовляю українською. І чую за спиною: «бендерівка», «фашистка», «хохлушка».
Живучи в готелі, ми проходили консульську перевірку та всі бюрократичні процедури. І росіяни стояли з нами у черзі. Спочатку це були вибачення, на кшталт: мені шкода, що я росіянка. І я питаю цю дівчину з Москви, чому ви поїхали?
— Ви знаєте, що у нас гірше, ніж у вас.
— Ніж де?
— Ну, ніж у вас, на Україні.
— Гірше, ніж у Маріуполі? Давайте покажу вам свій дім. Якщо це гірше, ніж у Москві, то що тоді з Москвою.
А інша каже, мовляв, ви скажете потім спасибі Путіну за те, що він з вами зробив. Я просто отетеріла:
— А ви навіщо поїхали?
— Ми жертви режиму.
Доходило до скандалів, вигуків «Слава Росії!» і т.п. То дивний стан, коли ти єврей, і все довкола теж, а чуєш на свою адресу, що ти нацист, фашист тощо, а якщо з України, то безперечно бЕндерівець.
Маріуполь — це резиденція пекла на землі. Але тих, хто звідти вибрався, не завжди приймають із широко розкритими обіймами. З іншого боку, зараз ми живемо у районі, де багато проукраїнських сусідів, висять жовто-блакитні прапори, та й взагалі приємна атмосфера. А скільки допомагають звичайні люди — від ложки до матраців та ліжка. Цілком незнайомі люди. І це величезне щастя, що вони є, та їх багато.