Адже солдати теж не дуже кучеряво жили. То води попросять, то ще щось, а якщо пляшку горілки принести, — взагалі розцілують. У нас на подвір'ї криниця була, ми там брали технічну воду — пити її не можна було. Я кажу росіянам, у вас же ж таблетки мають бути для знезараження. Так, були, кажуть, місяць тому, але скінчилися. А ваші консерви, питаю, — рагу овочеве, залишилося? Теж вже немає, відповідають. Вони харчувалися тією ж гидкою кашею з польової кухні, яку нам давали. Я дивлюся — у кожного різне взуття — чи то відбирали в когось, чи то знаходили, може, гуманітарка, загалом різне взуття, різні головні убори, обмундирування пошарпане, брудне. Не дуже їхнє командування забезпечувало.
Трагедію Маріуполя я називаю “Три А”
25 квітня рано-вранці прийшов до нас у підвал чоловік, назвав моє ім'я та прізвище — забрав мене на Білосарайську косу. Хоч і втратив десять кілограмів, але головне, все ж таки не їжа була, а гаряча вода — вперше повноцінно під душем помився. Заріс зовсім, жартома Хемінгуеєм називали, а іноді Карлом Марксом. А коли поголився-постригся – не впізнав себе – дуже змінився.
Потім перевезли нас до Бердянська — все єврейською лінією, я в Хеседі на обліку перебував. Потім у Крим вивезли до селища Миколаївка. Одужувати став, хоча психіка, звичайно, скалічена, чимало друзів і сусідів загинули.
У Криму у невеликому готелі поселили нас за рахунок єврейських спонсорів. Ставилися тепло, з турботою. Одного разу, правда, вивела з рівноваги прибиральниця — прибирала вона добре, але раптом одягла футболку з буквою Z — може, забракло розуму. А потім приїхала родина з Москви — на відміну від нас, на відпочинок, і платили чимало, як на маріупольські мірки. Хороша сім'я, двоє діточок, жінка дуже привітна. А син років десяти — у футболці з портретом Путіна та написом: «Хто мене скривдить — трьох днів не проживе». Начебто інтелігентні люди, і не розуміють, що тут біженці, які все втратили…
А 1 червня нас посадили у Мінеральних Водах на літак до Тель-Авіва. Добре прийняли, все дали — одяг, взуття люди приносять, книги навіть — я схиблений на літературі, чимало перелопатив за 70 років. Я у Нетанії живу, народ тут дуже добрий, допомогу пропонують, нікого з проросійськими симпатіями не бачив. Щоправда, племінник у мене в Хадері — наполягає, що росіяни все це затіяли, щоб американці не прийшли в Україну. Але я в Маріуполі американців не бачив, а російських солдатів щодня.
Те, що трапилося з Маріуполем, я називаю «три А»: Ад, Апокаліпсис, Армагеддон. Постійно історичні паралелі в голову лізуть: коли нас ізолювали — це ленінградська блокада; наш будинок, що опинився на лінії вогню, — це Будинок Павлова у Сталінграді. І, звичайно, біблійний Содом та Гоморра. А ще — Катон-старший, що бубонів «Карфаген має бути зруйнований». Страшні асоціації. Комусь дуже хотілося знищити Маріуполь і, гадаю, на ВВП чекає новий Нюрнберг чи Гаага.
Нещодавно ролик бачив, мовляв, місто відроджується — вулиці прибирають, поліклініки, магазини відчиняють. Люди прижилися і їх можна зрозуміти — не виправдати, але зрозуміти. Якщо ВСУ поставлять за мету відвоювати Маріуполь, і понад ним знову рвутимуться снаряди, тоді люди зненавидять Україну. Вони натерпілися, повернулися до нормального життя, хоча його рівень буде нижчим. Донеччани та луганчани кажуть, що життя в них загалом бідніше, ніж в Україні, зокрема в Маріуполі.
Що ще розповісти? Чесно кажучи, багато чого забути хочу — це погані спогади, горе, сльози.