Буквально за хвилину від цього мосту стояли ДНР-вівці — на пагорбі, з якого відкривався вид на все місто. Блокпост був споруджений зі спалених машин та покришок, щоб змійкою проїжджати. Величезна кількість трупів. Я, звичайно, бачила мертвих у дворі, але тут люди лежали, мабуть, давно. Усі присипані пилом. Тіло без рук, ніг та голови валялося як сміття посеред дороги. Була потрощена машина — білі ганчірки, напис «Діти» та люди в крові. Стояла черга з машин, а поруч танк стріляв просто по місту. І я бачила, де вибухає.
Вони справді думали, що врятували нас?
Уникнути прискіпливого обшуку можна було, вручивши солдатам пляшку та цигарки. У кожній машині зверху в багажнику лежав цей набір. Розмовляли вони доволі люб'язно. Навіть заспокоювали, мовляв, тут уже тихо, обстрілів нема. Звісно, ні, там уже руйнувати нема чого. Вони справді думали, що нас врятували? Перевірили документи, телефони, тато відчинив багажник, солдат забрав пакет, сказав, що можемо їхати. Така ж історія у сестри та брата. Речі не перевіряли. Запитували, де мій чоловік — удома, кажу. Показувала виключно свій даркон, хоча я маю і український паспорт. Жодної ролі це не зіграло.
В інших перевіряли машини, деяких чоловіків роздягали. Їдемо далі — так само висаджені в повітря машини, так само лежать трупи. До виїзду з міста було чотири блокпости. На кожному перевіряли документи, спитали, як я тут опинилася. Дитині тоді було 8 місяців, деякі сюсюкали…
До російського кордону нарахувала понад 20 блокпостів. Маршрут змінювався, багато мостів було підірвано. Багато військової техніки — танки, БМП із V та Z. Навіть якісь представницькі машини були чорні, без номерів.
Один військовий на КПП попередив: про туалет у полі забути — все заміновано, на узбіччя не з'їжджати. Коли від'їхали від міста 20 кілометрів, бачимо, прямо в полі стоїть «Град» і б'є по Маріуполю. Це жахливо було.
Доїхали до якогось містечка у ДНР, де сказали пройти фільтрацію. У мене досі папірець зберігся, який дозволив перетнути російський кордон.
У поліції сказали принести ксерокопії документів, але ж у нас тільки гривні, а поміняти ніде. Така безпорадність. Хотіла купити в магазині вологі серветки — дитину протерти, одноразову ложечку, аби кашею погодувати. А рублів немає, і місто заповнене такими ж біженцями.
Життя у ДНР просто зупинилося
ДНР це щось страшне, життя там просто зупинилося. Інтернету немає, переночувати ніде, темніє. Черга до поліції величезна. Мама бігала, шоколадки пропонувала за ксерокопію, — ніхто не погоджувався. Тато знайшов людину, яка погодилася поміняти 100 доларів на рублі... Зробили копію, отримали анкети — тепер треба реєструватися. Яка машина, хто в ній їде, де були до цього, чи допомагали ЗСУ, чи підтримували контакт з українськими військовими тощо. Стоїмо в черзі чотири години, темніти починає… Мама у мене бойова, пішла до головного: прийміть нас, троє дітей у машині сидять. У брата донька — 9 років, у сестри хлопчик — рік і 10 місяців, і моєї 8 місяців. Зрештою, цей начальник подивився на маму: їдьте потихеньку, вас впустять.
Далі проїжджали Микільське, Докучаєвськ, Добропілля, Амвросіївку, за кілька годин під'їхали до кордону з Росією. Там стоїть будка і прикордонник попереджає, мовляв, без реєстрації не випустимо! Повертайте, кажуть, тут є селище, реєструйтесь у відділенні поліції. Там взагалі жодної людини, зустріли, не повірите, як рідних. Завели до актової зали, там ліжка стояли, чай, кава, печиво. Показали, де можна помитися. Дехто цікавився обстановкою в конкретних районах Маріуполя — там близькі, сестри, брати. Вони плакали, ми плакали (плаче).
Виділили для кожного по співробітнику, розвели по кабінетах, але все одно чоловіків поділили, перевірили татуювання, кожного сфотографували у профіль та анфас, взяли відбитки пальців. Відсканували усі паспорти, перевірили усі телефони.
Власне, це допит: коли прилетіла, де живуть батьки, де прописані, дата їх народження, номери телефонів. Одне й те саме про кожного члена сім'ї. Де живеш, чим дихаєш і все записували.
Побачивши ізраїльський паспорт, зателефонували до МНС Росії та повідомили, де я перебуваю. А звідти зв'язалися із посольством.
Ми не знали ще, де сестра тата з сім'єю, чи вони живі. А під час перевірки паспортів один співробітник каже: знайоме прізвище. Десь учора його бачив. Гортає книжку, і точно — є всі батькові родичі, які вчора виїжджали.
Ніколи ні від кого не чула, що вони хочуть до Росії. Жодного разу
Отримали, нарешті, ці папірці з печаткою та підписом. І з ними рушили у бік російського кордону. Коли підійшла наша черга, завернули убік, як і всі машини з українськими номерами. Години дві просто сиділи, потім забрали документи, довго не віддавали, потім забрали чоловіків — тата й брата. Той самий допит — роздягали, брали відбитки тощо.
Потім перевіряли машину — ще годину приблизно, і ще кілька годин стояли. Загалом, сім годин зайняло, о першій годині ночі відпустили. Хотіли зняти готель, але все переповнено, довелося їхати вночі до Ростова. Там і заночували, привели себе до ладу, поміняли долари — курс не пам'ятаю, але якщо у гривнях це було майже 2000 доларів, то в рублях нам дали еквівалент $700.
Метою була Грузія, залишатися в РФ ніхто не хотів, ми ще у підвалі це обговорювали. Чотири рази зупинялися в готелях — на ресепшені були в курсі всіх пристрастей, ми ж не єдині отак їхали. Місто знищене, його немає. Та й по біженцях видно — місяць не милися, все багаттям і сажею пропахло. Всі все розуміли, багато хто плакав, дехто вибачався. У мами двоюрідний брат у Москві живе — теж дзвонив, вибачався.