Наразі з'ясовується, що багато хто загинув. Друзі батьків, наприклад. Мама пішла їх провідати, піднялася на четвертий поверх і побачила, що снаряд потрапив у квартиру. Там вони й згоріли. Не витягти їх, ані поховати не було змоги
Замість післямови. Через три місяці.
Я осіла у Львові, знайшла відносно недороге житло, викладаю англійську дистанційно. У кризові моменти організм мобілізується, а через кілька місяців починає збоїти. Болячки вилазять, з нирками проблеми, холод дається взнаки.
Не хочу їхати з України, адже в Маріуполі залишилися батьки — іноді через волонтерів вдається передати їм ліки, якісь речі. До смішного доходить — сірники хотіла відправити, а вони у нас усі з прапором України на коробці… Зрозуміти, що там зараз відбувається, складно — ті, що залишилися, запевняють, що все гаразд. Конкретний приклад. У квартиру знайомих, які сиділи у підвалі, прилетіло й випалило все — документи, гроші, всі речі. І вони залишилися жити у підвалі. На роботу їх не беруть, бо немає документів, гуманітарну допомогу не дають із тієї ж причини. Але на всі пропозиції виїхати на велику землю відповідають відмовою – у нас, мовляв, усе нормально. У підвалі, взимку. І таких багато.
Для нас це жахливо – дитячі спектаклі на гігантському цвинтарі
Моїм батькам за 80, їм страшно рушати з місця, крім того, їхню квартиру обчистять одразу після від'їзду. У будинку вибиті всі вікна, але нова влада вставила лише ті, що виходять на вулицю. Квартира батьків «дивиться» у двір — у них також усе рознесло, балкон відірвало, але відновлювати ніхто не поспішає, з вулиці ж не видно.
А багато хто радіє — театр нам ремонтують тощо. Для нас це жахливо – дитячі спектаклі на гігантському цвинтарі, а для них – радість. Діти до школи пішли, на уроках (російського) патріотичного виховання сидять — ось і думаєш, як нам потім із цим жити? Ми не виженемо цих людей у Росію і не скажемо Росії забрати їх із собою, але стає трохи лячно.
Але повернення — це й економічне питання. Якщо біженці не мають грошей на оренду житла у Великій Україні, а умови в Європі — знаю це за розповідями, іноді вкрай важкі, люди повертаються навіть до Маріуполя.
Наразі з'ясовується, що багато хто загинув. Друзі батьків, наприклад. Мама пішла їх провідати, піднялася на четвертий поверх і побачила, що снаряд потрапив у квартиру. Там вони й згоріли. Не витягти їх, ані поховати не було змоги.
У сина є однокласник, тата якого вбило снарядом у квартирі. Дитина з мамою вижили, хлопчика потім евакуювали, він брав участь у зустрічі із Зеленським — був сюжет на ТБ.
Є приятелі із сусіднього мікрорайону, мають доньку 17-ти років. Там голову сім'ї також убито. Багато хто просто не виходить на зв’язок — ми в чатах шукаємо один одного, але не всі відгукуються. Не факт, що їх нема в живих, але надії все менше.
Сашко навчається в Ізраїлі, живе у молодіжному селі під Нетанією, спортом захопився. Адміністрації велике спасибі — дітьми займаються, їх розважають, відволікають, намагаючись «перебити» негативний досвід війни та евакуації.
Московських родичів я заблокувала, що вони мені можуть сказати? Як усе в нас буде добре? Не буде. А я їм що можу побажати? Щоб їхніх чоловіків призвали на війну? Навіщо псувати один одному нерви?