Мелітополь — своєрідне місто, більшість тут за Україну, але були й ті, що зловтішалися — ура, Путін скоро нас візьме. І багато зрадників. З близьких до годівниці — працювали у виконкомі, засідали у міській та обласній радах. Багато хто з поліції пішов у комендатуру та «народну міліцію».
Першого ж вечора росіяни опинилися під Мелітополем — а це ворота до Криму. Там перешийок вузький, сільська дорога на насипу — дві машини насилу розходяться, так отож жоден з мостів не підірвали, хоча всі були заміновані. Гадаю, не обійшлося без зради. Бо надвечір під Мелітополем уже стояла колона російської бронетехніки.
А вранці вони пройшли проспектом, просто під нашим балконом колони рухалися, все тремтіло... Перші дні нікого не чіпали, хіба що СТО обстріляли і кілька приватних будинків згоріли. У самому місті СБУ захопили, райвідділ, поліцію. А потім почали пресувати. Заступник начальника військкомату прийшов до них зі списками учасників АТО, мером поставили секретаря міськради Галину Данильченко.
Коли у Мелітополі стали виходити на проукраїнські мітинги, росіяни підтягнулися, спочатку лише в аеропорту сиділи, а потім багато їх до міста зайшло. Ми самі один раз пішли на такий мітинг і багатьох там знали. Потім почали розганяти, стріляли у повітря, кількох поранили у ноги, але не на ураження. А останній мітинг розігнали дуже жорстко, наздоганяли, били, людей 50 затримали. Це тижнів за два після початку окупації приблизно. Після цього люди не виходили.
З появою списків почали викрадати бізнесменів, активістів, журналістів затримували. Директорів шкіл змушували на російську навчальну програму перейти, а там місяць навчання лишався всього. Вони писали заяви про звільнення, а їх затримували, вивозили кілометрів на 10-20 за місто та випускали – залякували так. Мера викрали нашого, Івана Федорова, потім обміняли на російських полонених.
Наших знайомих фермерів розстріляли та кілька днів не давали поховати
Міськвиконком одразу пограбували — комп'ютери, оргтехніку. Спорттовари грабували — росіянам треба було переодягнутися у цивільне. Вони швидко змішалися з натовпом, боявся на вулиці слово сказати — не знаєш, хто поруч. Щоправда, часто змінювалися, спочатку ДНРівці стояли, потім прийшли росіяни. Коменданта поставили. Своєвільничали.